Historie sboru dobrovolných hasičů Ivančice (1869 - 1914)
Pojďme se spolu podívát o několik desítek let zpět do roku 1869 kdy vznikl náš sbor a projděmě se krátce jeho historii od vzniku sboru do první světové války roku 1914.
Vše začalo o pár let dříve a to roku 1867, kdy byla uzákoněna svoboda spolčování, která umožňovala mimo jiné zakládat dobrovolné hasičské sbory na našem území. Na Moravě byl zákon doplněn tzv. Řádem požárovým, (vydaným 5. dubna 1873, číslo 15, v Markrabství Moravském), který stanovil zřízení dobrovolného hasičského sboru v obci s více než 50 domy. Avšak v mnoha obcích byly k založení sborů rozhodujícím impulsem až samotné požáry.
V Ivančicích po období prvního českého starosty města Václava Hanse v letech 1864-1867 se octla správa města znovu v rukou německé menšiny, pro kterou nebylo žádoucí zřizovat spolek sebe humánnější, jehož řady by mohl ovládnout český proletariát a příslušníci drobných vrstev.
Teprve za dalšího českého starosty Jana Kočího (1834-1890), který nastoupil roku 1877, byly vypracovány stanovy a 6.července 1878 podána žádost o povolení „Hasičské jednoty v Ivančicích“, která byla ovšem zamítnuta.
Až druhá žádost, ze dne 1.května 1879, která byla pro jistotu napsána německy byla schválena.
Velkým datem se tedy stává pro náš sbor den 27. června 1879, kdy místodržitelství pro Moravu povolilo zřídit hasičský sbor v Ivančicích. K samotnému začátku fungování sboru, pak dochází dne 10.srpna 1879 ustanovující členskou schůzí. Do čela hasičského sboru se postavil pan Jan Kočí, někdejší starosta města, který byl např. i členem a zakladatelem okrašlovacího spolku, jež založil park na Réně, za jeho éry došlo i k založení Sokola v Ivančicích a k nemalému rozšíření školství.
Stejného roku, se zapisuje do historie Ivančic a hasičského sboru den 27.července, kdy Ivančice, zažily horké chvíle. Z ničeho nic se roztrhl spodek ivančické věže a rozestoupil se na všechny strany. Zdivo o hmotnosti 6800 tun se odtrhlo od okolní stavby a zlověstně se naklonilo. Podle výroku úřední komise se věž do 24 hodin zřítí. Na to nedbal Václav Hans, bývalý starosta Ivančic a mistr tesařský, a jeho bratr Rudolf mistr zednický. Odvážným zásahem věž podepřeli a zajistili a vrátili postupně do původní polohy. A právě do tohoto shonu přivádí společně s Janem Kočím na svět hasičský sbor.
Zakládajících členů ivančického sboru bylo 67, v té době Ivančice čítali 6796 obyvatel a 973 domů, k jejichž ochraně proti požárům byl sbor založen. Do výbavy pak dostává od města dřevěnou čtyřkolovou stříkačku, háky, putny a vysmolené košíky.
ROK 1880
Významným datem pro ivančický sbor stává se pak, 12.červen roku 1880, kdy se ivančičtí hasiči účastní vítání císaře Františka Josefa I. na nádraží v Bránicích. Tam mocnář – tehdy ne ještě stařičký - milostivě promlouval celých 5 minut s náčelníkem sboru Václavem Hansem. Takové vyznamenání nemohli jen tak přehlédnout ani na moravském místodržitelství. Výzbroj jednotky posílila čtyřkolová stříkačka věnovaná pojišťovnou Slavia a nesoucí její jméno. V témže roce byl od rakouské firmy zakoupen hydrofor, který sloužil ivančickým hasičům přes 50 let.
V témže roce podstoupili hasiči křest ohněm při katastrofálním požáru Panovského mlýna (pod Rénou), kde zásah trval dva dny a byl při něm zraněn hasič Václav Veselý.
Připomeň me si také 1.únor 1880, den kdy se konal první hasičský ples v Ivančicích a to v tehdy nejpěknějším sále "U tří kohoutů". Sbor v té době měl již 3 čestné členy a 86 činných členů. Z nichž podle specializace bylo 36 stříkačů, 16 vodařů, 6 ochránců a 28 lezců.
Nové stanovy určovaly přesně také vzhled parádní uniformy. Od ostatních se místní hasiči odlišovali jmenovkou "Ivančice" a městským znakem na čapce i na přilbě. To byla manifestace domácích tradic. Náčelník sboru a jeho zástupce nosili kord.
Roku 1891 rozhojnil inventář hasičského sboru 11 metů dlouhý výsuvný žebřík, který jistou dobu sloužil, pak přišel ovšem k úrazu a mnohem delší dobu nebylo nikoho kdo by jej chtěl opravit. Chod jednotky také v této době hodně ovlivňuje politická a národnostní situace. Roku 1901 se koná sjezd hasičské župy číslo šestnáct. Sjezd bzl velmi dobře organizován, pro hosty na dnešní bránické nádraží přijely čtyři potahy "s mandelničními vozy. Roku 1902 se pak koná po dlouhých 14 letech opět hasičský ples. V těchto letech sbor opět pokročil ve své vybavenosti a pořizuje za 1800 Korun od fy. R.A. Smejkal z Čech pod Košířem dvouproudovou na svou dobu velice moderní stříkačku. Čerpat se muselo stále ručně a bylo k tomu potřeba čtyř až osmi mužů.
Roku 1903 byli poprvé ivančičtí hasiči voláni k požáru do Oslavan telegraficky. Roku 1904 vyhořel kompletně Panovského mlýn. Roku 1906 umírá ve věku 85 let zakladatel, první náčelník a čestný člen sboru Václav Hans.
Obrázek: Koněspřežná stříkačka Smékal z roku 1880.
Poslední fotografie
Mail list
Archiv
Statistiky
Online: | 2 |
---|---|
Celkem: | 46354 |
Měsíc: | 8403 |
Den: | 95 |