Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Historie sboru dobrovolných hasičů Ivančice (1914 - 1945)

Pojďme pokračovat v toulkách bohatou historii sboru a projděme spolu období první světové války, období meziválečné a naše putování ukončíme na konci druhé světové války.

První světová válka (1914 - 1918)

Upevňující se sbor zasáhla ničivě světová válka v letech 1914 až 1918. Na fronty odešlo 21 členů, zbyli jen staří. Nově zřízený odbor dorostu, řídl odváděním stále mladších ročníku na vojnu. Ještě, že také v Ivančicích – jako téměř všude – válečná léta vykazují jen málo, a to nevelkých požárů. Ještě 15. května a 19. června zasedal výbor – naposled ve staré monarchii. Byla výhoda, že jádro sboru válku přežilo a mohlo pokračovat tam, kde před čtyřmi léty přestalo. Byly ovšem i bolestné ztráty – sbor želel předčasného odchodu členů, kteří byli vehnáni do války proti svému přesvědčení a byli obětováni za cizí zájmy. Byli to František Táborský, František Procházka, Josef Mucha, Rudolf Kolesa a Jan Křípal. Založení samostatného Československa pak oslavili ivančičtí hasiči společně s občany města veselicí.

Hospodářská krize (1922 - 1929)

Pozitivním činem bylo založení sanitního výboru roku 1922, v té době už také začala zatínat vlčí zuby do hasičského kolektivu bída a nezaměstnanost. Ivančický sbor pak stál u kolébky téměř všech sborů v okolí, nad nimiž přejímal jakýsi neformální patronát.

Od výroční schůze konané 3. února roku 1924 a na němž byla zapálena pomyslná jiskra, sbor směřuje své nadšení a práci ke splnění svého snu, a to pořízení automobilové stříkačky. Sbor usilovně shání finanční prostředky na její pořízení. Nakonec se vše zdaří a za nemalého přispění města byla od fy Hrček a Neugebauer z Brna Králova pole zakoupena automobilová stříkačka na podvozku Chevrolet se čtyřválcovým čtyřdobým motorem o výkonu 25 koní a s centrifugální pumpou třístupňovou mohutného výkonu; dostřik až 51 metrů, 700 litrů vody za minutu při talku 7 atmosfér a sedadly pro 10 osob. S velkou slávou a obdivem byla předána starostou města do užívání hasičského sboru dne 6. června roku 1926.

 

prvni_automobilova_strikacka_na_podvozku_chevrolet_2.jpg

Obrázek: Dobový snímek první automobilová stříkačka na podvoyku Chevrolet od fy. Hrček a Neugebauer z Brna Králova pole z roku 1926.

Jubilejní rok 1929

Jubilejní rok 1929 začal slavnostní schůzí. Práci hasičů ocenil starosta města dr. Prokeš a předseda L. Budil, vypomněl zakladatelů a podporovatelů organizace, zejména pak ivančické obce a Občanské záložny. Počet přispívajících členů stoupl tehdy na 354. Vlastní oslavy 50. výročí vzniku, konané 17. a 18. srpna 1929 byly velkolepé: koncerty, divadlo, zazněly fanfáry z Libuše, dvě hudby velké veřejné cvičení a tanec.

Druhá světová válka (1939 - 1945)

V tichosti proběhly oslavy 60. výročí založení sboru na počátku roku 1939. Následující události 15. března 1939, tedy vyhlášení protektorátu Čechy a Morava a obsazení státu německými vojsky sbor ignoruje. Nastávají temné dny českého národa i sboru. Samaritánkám se zakazuje nosit páska s červeným křížem v bílém poli. Z úředního příkazu se mění stanovy a vylučují se všechny připomínky samostatného státu. Do vedení sboru nastupuje Zdeněk Sovíček, který sbor převedl se ctí a bez úhony nejhoršími roky okupace. Tlak okupantů na požárníky sílí. Nebyla provedena nařízení o dvojjazyčných nápisech ani o služebním pozdravu zdviženou pravicí. Jaro, to skutečné jaro se vrací do Ivančic až 18.dubna roku 1945.

sbor_dobrovolnych_hasicu_ivancice_rok_1929.jpeg

Obrázek: Dobové foto sboru z roku oslav padesátého výročí založení sboru - rok 1929.